Netopýři v domě

Pokud se u vás usídlili netopýři může se jednat o skupinu hledající si úkryt během jarních nebo podzimních přeletů nebo o jednotlivé samce. Pokud je množství netopýrů větší a vyskytují se během letního období, je pravděpodobné, že se jedná o samičí kolonii s mláďaty.

 

V žádném případě se nesnažte uzavírat vletové otvory nebo instalovat jednostranné uzávěry. V případě že se jedná o mateřskou kolonii by to znamenalo úhyn všech mláďat.

netopyr

Jak řešit problémy spojené s výskytem netopýrů v domě?

  • Znečišťování oken pod výletovým otvorem padajícím trusem, lze zamezit tím, že pod otvor nainstalujeme plechovou stříšku.
  • Hromadění trusu pod kolonií na půdě lze předejít umístěním plastové fólie na podlahu před příletem kolonie, kterou na konci sezóny snadno sbalíme a odneseme i s trusem. Trus lze následně využít jako výborné hnojivo na zahrádce.
  • Šramocení a hlasovým projevům netopýrů nelze zamezit. Doba přítomnosti netopýrů v úkrytu však bývá omezena jen na krátké období v roce a nezbývá než zkusit trochu tolerance a trpělivosti.
  • Pokud vám netopýr vletěl do bytu, je nejlepší co nejvíce otevřít okno, zhasnout světlo a počkat - netopýr si většinou najde cestu ven sám.
  • Pokud netopýr spadne na zem opatrně ho uchopte přes kus hadříku a posaďte ho na okno. Většinou odletí sám.
  • Pokud je netopýr evidentně poraněný nebo ve večerních hodinách sám neodletěl, kontaktujte naší záchrannou stanici.
  • Pokud máte jakýkoli problém s netopýry neváhejte nás kontaktovat!

přikrmování netopýrů

Přikrmování kolonie netopýrů rezavých před vypuštěním.
Kolonie přišla o svůj zimní úkryt v dutině stromu.

 

Víte o netopýřím úkrytu?

Nahlášením netopýřích úkrytů pomůžete jejich ochraně. Jelikož netopýři žijí pro nás skrytým způsobem života – aktivují v noci, pohybují se v jiném prostoru a komunikují na jiných frekvencích, řada jejich úkrytů nám zůstává skryta. To bohužel často vede k nezáměrnému uzavření výletového otvoru například při opravách domů. V takové situaci většinou zůstává celá kolonie v domě navždy uvězněna. Problematické je i kácení dostupných stromů.

Hlásit netopýří úkryty na budovách i ve stromech můžete na stránkách www.ceson.org.

Uzavření výletového otvoru vedlo k smrti kolonie netopýrů.

Uzavření výletového otvoru vedlo nedopatřením k smrti kolonie netopýrů rezavých.

ico adopceico dmsico nalezeneico video