Základní školy

Všechny programy jsou v časové dotaci 1,5 hodiny a odehrávají se v Jihlavě ve venkovních prostorách jedné z mokřadních učeben (mapa v příloze), případně po dohodě v okolí škol a za špatného počasí přímo ve třídách.

jihlava mapa zs

 

  1. Mokřadní učebna u ulice Telečská s jednou větší tůní v blízkosti dětského hřiště. Pro žáky je zde možnost posezení během teoretické části programu.
  2. Mokřadní učebna na sídlišti Demlova u rybníka, dobrá dostupnost pro školy a blízkost lesa.
  3. Učebna Lesnovské mokřady, program je vhodné spojit s pěším výletem po modré turistické trase. Nově vybudované tůně jsou plné života a děti nebudou mít o nové zoologické objevy nouzi.

 

Cena programu je 50 kč/žáka + pedagogický doprovod zdarma s kapacitou max. jedna třída. Programy jsou svojí náročností uzpůsobeny věku žáků (od 1-8 třídy).
Objednávejte na tel. 777 974 848, Mgr. Petra Hulvová nebo na e mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

S netopýrem za netopýry

Netopýři, ačkoli našim zrakům bývají často utajeni, si s velkou oblibou hledají úkryty v lidských sídlech, především v panelových domech, na školách nebo kostelích. Kde se ukrývají tito noční tvorové ve vašem městě? Jaké největší problémy jim v těchto úkrytech hrozí a jak bychom jim mohli pomoci? Naši krotcí netopýři nám poodhalí řadu tajemství z jejich života. Pomocí bat detektoru budeme například slyšet, jak se v prostoru orientují. Součástí programu bude i netopýří test a hra zaměřená na ochranu netopýrů.

S netopýrem za netopýry

Vodní život

Žáci sami si během programu naloví nejrůznější vodní organizmy, budou je poznávat podle určovacích klíčů a o své objevy se s ostatními podělí. Zamyslí se nad fungováním vodních společenstev. Společně si odpovíme na otázky: Co nejvíce ovlivňuje výskyt vodního hmyzu a korýšů? Jaký má dopad rybí hospodaření na vodní ekosystém? Proč jsou především tůně bez ryb tolik v přírodě potřebné?

Vodní život

Cesty tažných ptáků - kroužkování

Podle čeho najdou vlaštovky vždy správnou cestu zpátky do našeho chléva? Co je pro ně během cesty největším nebezpečím? jak se lidé naučili tyto cesty poznávat. Součástí programu bude společná kontrola odchytových sítí a následné kroužkování ptáků. Přímo v terénu si ukážeme hlavní nebezpečí hrozící drobným ptákům – velké skleněné plochy, sudy na vodu apod. Součástí budou i dvě ornitologické hry, při kterých si žáci zopakují rozeznávání ptačích druhů a ptačích hlasů.

Cesty tažných ptáků - kroužkování

Ježek z městských zahrádek

Ježci jsou noční zvířata a pravděpodobně během procházky na živého ježka nenarazíme. Společnost nám ale bude dělat náš krotký ježek za stanice. Ukážeme si, jaká zahrada ježkům nejvíce vyhovuje a jak třeba postavit na zahradě ježčí obydlí. jak se postarat na podzim o malé ježečky a jaké krmení jim nejvíce chutná a svědčí. Společně si i zahrajeme několik her, které nám přiblíží život těchto sympatických nočních tvorů a poukážou na hlavní nebezpečí v jejich životě (autodoprava, jedy na slimáky, bazény s vodou..).

Výukové programy pro školy - ježek z městských zahrádek

 

ico adopceico dmsico nalezeneico video